Historia ukulele w Polsce dopiero się tworzy, ale już teraz warto zwrócić uwagę na te zespoły i wykonawców, w których twórczości wyraźnie słychać ukulele. Bohaterką pierwszego artykułu tego cyklu jest młoda i zdolna poznanianka - Maja Koman. Jak czytamy na stronie agencji artystycznej Fair Play: "uprawia sztukę wszelkiego rodzaju, fotografuje, maluje, robi spektakle, ale przede wszystkim śpiewa i tworzy muzykę".

Muzycznie szerszemu gronu kojarzyć się może z programem „Must Be The Music” i dość niezwykłym wykonaniem piosenki „Stary niedźwiedź”, mnie kojarzy się przede wszystkim z ukulele, dokładnie z czarnym, elektroakustycznym Mahalo ULP. Poniżej prezentuję krótki wywiad z Mają, przeprowadzony kilka dni temu.

LM: Twój solowy projekt nosi nazwę „Maja Koman & Ukulele”. Ukulele staje się nieodłącznym elementem Twojej twórczości, lecz także wizerunku. Powiedz jak ten maleńki instrument trafił w Twoje ręce.

Ukulele poznałam przez znajomego Tomka Grdenia (znanego z Mam Talent gdzie ukulele się przewinęło). Kiedyś podarował mi ten instrument i pokazał podstawowe chwyty, dalej uczyłam się już sama. Jest to wdzięczny instrument i prosty w ''obsłudze'' ma pozytywne brzmienie i jest bardzo oryginalny.

LM: Z pewnością to co robisz przyczynia się do popularyzacji ukulele w Polsce. Co myślisz o upowszechnieniu się tego instrumentu wśród amatorów i działalności takich grup jak Polish Ukulele?

MK: Z jednej strony cieszę się, że ukulele jest coraz bardziej rozchwytywane, a z drugiej, im bardziej będzie popularne, tym mniej oryginalne dla mnie:) ale to nie problem, na gitarze gra co trzecia osoba, pytanie czy ma się pomysł na swój repertuar i na siebie. Ukulele jest wygodne jest małe i możne je zabrać wszędzie.

LM: Na świecie jest wiele zespołów/muzyków, którzy zyskali w ostatnim czasie względnie dużą popularność dzięki ukulele. Czy masz jakiś ulubionych wykonawców?

Przyznam szczerze, że nie śledzę zespołów ukulele, tworzę sama albo coveruję ciekawe utwory, słucham zupełnie innej muzyki. Dość często gram albo robię próby, jak kończę, to jedyne o czym marzę, to żeby usłyszeć coś zupełnie innego. Aczkolwiek kiedyś słyszałam Gabę Kulkę z ukulele i bardzo mi się podobało.

LM: A jak Twoje plany wydawnicze? Czy miłośnicy ukulelowego grania doczekają się pierwszej polskiej płyty z ukulele w roli głównej?

MK: Zaczynam nagrywać w Warszawskim studio, będzie to ukulele plus kontrabas Piotra Masternaka, kilka moich utworów i dużo ciekawych kowerów. Jest tyle fajnych piosenek, które lubię śpiewać, że ciężko mi się zabrać za stworzenie całego materiału tylko moich wykonań.

Zatem czekamy na płytę, a już teraz zamieszczam link z próbką twórczości Mai:

Polecam także wywiad z czerwca 2011 roku dla Radia Merkury:

http://www.radiomerkury.pl/audycja/goSC-babiego-lata/maja-koman-artystka-wszech-sztuk.html

A więcej informacji o projekcie Maja Koman & Ukulele znajdziecie tutaj:

https://www.facebook.com/pages/Maja-Koman-Ukulele/110285499049401

Dziękuję Mai za rozmowę, a Tomkowi, że oddał ukulele w dobre ręce.

Już wkrótce kolejny mini wywiad. Tym razem ze "zdecydowanie najlepszą niesymfoniczną orkiestrą ukulele w Poznaniu".