Strojenie za pomocą elektronicznego tunera (urządzenia lub aplikacji) to zdecydowanie najłatwiejszy sposób. Jednak również ta metoda wymaga minimalnej znajomości teorii muzyki i oraz zasady działania stroika, aby nie popełnić podstawowych błędów.

Stroik elektroniczny "słucha" granych przez nas dźwięków i jest w stanie powiedzieć nam jaki to dźwięk. Dzięki temu wiemy czy struna stroi poprawnie.

Stroik nie wie jednak jaką strunę aktualnie stroimy, czyli nie wie do którego dźwięku chcemy ją nastroić. Pokazuje po prostu najbliższy dźwięk do tego, który aktualnie gramy. Przykładowo stroik może pokazać G +20 cents (cent to setna część tonu) - oznacza to, że dźwięk który gramy jest nieco powyżej G. Jeśli stroimy aktualnie strunę G to znaczy, że powinniśmy ją opuścić (poluzować). Jeśli jednak stroimy strunę A, to znaczy że musimy jeszcze sporo podciągnąć: po G będzie G#, a potem dopiero A.

Dla przypomnienia: wszystkie dźwięki, po kolei:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
A A# /Bb B C C# /Db D D# /Eb E F F# /Gb G G# /Ab

Jak widać, dźwięki są ułożone w zasadzie alfabetycznie, przy czym pomiędzy "pełnymi" literkami występują "połówki" o podwójnej nazwie - przykładowo A# to pół tonu więcej niż A, i dokładnie to samo co Bb, czyli pół tonu mniej niż B. Stroiki zwykle nie używają przy tym notacji z bemolem, tylko wyłącznie z krzyżykiem (czyli podadzą dźwięk C#, nie Db).

Większość stroików ma różne tryby: chromatyczny, którym można nastroić każdy instrument, oraz dedykowane do instrumentów (np. tryb gitary, skrzypiec, ukulele). W trybie chromatycznym stroik rozpoznaje wszystkie dźwięki skali chromatycznej, tj. wszystkie tony i półtony. W trybie ukulele ogranicza się on jedynie do rozpoznawania dźwięków pustych strun tego instrumentu: G, C, E i A, a w trybie gitary - E, A, D, G, B. Warto zwrócić uwagę, że tuner w trybie gitarowym będzie w stanie poprawnie rozpoznać i nastroić w ukulele struny G, E i A (ponieważ występują one zarówno w uku, jak i w gitarze), ale nie rozpozna struny C.

Najlepiej zatem trzymać stroik w trybie chromatycznym, znając dźwięki pustych strun ukulele G, C, E i A, oraz pamiętając o alfabetycznej kolejności dźwięków w skali chromatycznej.

Ostatnią rzeczą, o której należy wspomnieć jest fakt, że stroik najczęściej nie rozpoznaje oktawy, w której grany jest dźwięk. Przykładowo, gdy stroimy strunę C, stroik może pokazać, że nastroiliśmy idealnie, mimo że struna wisi za luźno, brzęczy i w ogóle coś jest nie tak. Oznacza to, że nastroiliśmy ją całą oktawę za nisko. Należy wówczas dalej strunę podciągać. Po dźwięku C stroik wyświetli C#, następnie D i tak dalej, aż do kolejnego C.

Jeśli chcemy być naprawdę pewni, że struna jest dobrej oktawie, możemy sprawdzić częstotliwość dźwięku (pokazuje ją wiele aplikacji na smartfona, np. Da Tuner). Struna G (high G) to 392,0 Hz, C: 261,6 Hz, E: 329,6 Hz, A: 440 Hz.